Akcja pędzi, a ty razem z nią

Komediowa seria powraca

Wesela nie będzie!” to druga po “Pruskich babach” powieść komediowo-obyczajowa od Małgorzaty Starosty (więcej: https://www.taniaksiazka.pl/wesela-nie-bedzie-malgorzata-starosta-p-1404418.html). Akcja rozpocznie się kilka chwil po ostatnim tomie, a dla czytelnika, który jeszcze nie zaznajomił się z początkiem nie ma obaw, że pogubi się w wątkach – te są delikatnie przypominane i układane wśród nowych wydarzeń. Będziemy śledzić skomplikowane losy Edyty, która wreszcie podejmie właściwą decyzję odnośnie małżeństwa, znajdziemy zwłoki na wieczorze panieńskim i spotkamy się po raz kolejny z agentem Bączkiem. Ale po kolei.

Edyta jest już zmęczona byciem z Rafałem i po milionie szans, które miały być ostatnie i coś w ich małżeństwie zmienić, decyduje, że odchodzi. Plan jest prosty – zostawić to, co kiedyś było miłością jej życia, a teraz jest amebą kanapową – wyjechać do rodziny na Podlasie. Miejsce pochodzenia zawsze budziło w niej szczery sentyment, pozwoliło złapać oddech i spokojnie się zastanowić, co dalej. Jej przyjaciółki przyklaskują temu pomysłowi z aprobatą, ale w ekipie jest obecnie ważniejsze wydarzenie. Poza tym, kiedy twoja przyjaciółka organizuje wieczór panieński należy przywdziać maskę i zachwalać instytucję małżeństwa, zamiast ją publicznie deptać. Dziewczyny wybierają się na huczne oblewanie w Szklarskiej Porębie.

Bardzo dziwny zbieg okoliczności

Szwadron szalonych kobiet melduje się prawie w całości – jedna z koleżanek nie przybywa i co dziwne, nie odbiera telefonu. Dziewczyny postanawiają zorganizować imprezę mimo wszystko. Pomijając szaleństwa, pijaństwo i to, że dzieją się tam rzeczy, o których się później nie mówi, nad ranem (a właściwie zdatnym do wynurzenia się z pokoju południem) wszyscy dowiadują się, że w mieście zginęła kobieta. Zamordowana była kimś, kogo Edyta bardzo dobrze znała i dziewczyna zaczyna mieć wątpliwości, czy jej śmierć była przypadkowa. Sprawę bada komisarz Bączek, mężczyzna z przeszłości Edyty, a nowe spotkanie dostarczy obojgu nieoczekiwanych emocji.

Mimo poważnego tematu książka nie jest pozbawiona lekkości i humoru. Nowo wprowadzone postaci są nieszablonowe i od razu można do nich zapałać sympatią. Wątki, co prawda liczne, ale dające się w bardzo łatwy sposób powiązać ze sobą, bez komplikacji i niejasności. Rozwiązanie, nie do końca oczywiste, zamyka wątki tego tomu, ale pozostawia uchylone drzwi na kolejną powieść, z których miejmy nadzieję autorka zechce skorzystać. Idealna lektura relaksacyjna, o sile przyjaźni i prawdziwej naturze miłości.

Kawa zdjęcie autorstwa freepik - pl.freepik.com